
Oto kilka wskazówek dotyczących pielęgnacji biżuterii z miedzi i kamieni naturalnych a także ze stali chirurgicznej i żywicy:
• Przechowywanie: Przechowuj biżuterię w suchym i czystym miejscu, oddzielając ją od innych przedmiotów, aby zapobiec zarysowaniom – najlepiej w specjalnym pudełku na biżuterię.
• Czyszczenie: Aby wyczyścić biżuterię, możesz użyć miękkiej szmatki nasączonej czystą wodą i delikatnie ją wytrzeć. Unikaj używania detergentów, ponieważ mogą one uszkodzić powierzchnię kamieni lub zmatowić żywicę.
• Noszenie: Kamienie naturalne oraz żywica są wrażliwe na uderzenia i zarysowania, dlatego należy unikać noszenia biżuterii podczas intensywnych aktywności fizycznych. Biżuterię zdejmuj na noc. Unikaj też kontaktu biżuterii z kosmetykami.
• Konserwacja: Miedź z upływem czasu może ulegać patynowaniu i utlenianiu na powierzchni. Dlatego warto od czasu do czasu przetrzeć ją miękką szmatką, aby ją wyczyścić i zachować jej połysk. Stal chirurgiczna nie ciemnieje z czasem i jest odporna na uszkodzenia mechaniczne, jednak by zachowała swój połysk warto także przecierać ją miękką ściereczką.
W przypadku biżuterii ze stali chirurgicznej w kolorze złotym, złocenie z biegiem czasu może stopniowo ścierać się przy zwykłym użytkowaniu. Jest to normalna cecha biżuterii pozłacanej. Jeżeli zależy Ci na jak największej trwałości, zachęcam do rozważenia kupna biżuterii ze stali chirurgicznej w kolorze srebrnym lub z miedzi.
Pamiętaj, że biżuteria tworzona ręcznie jest unikalna i wymaga specjalnej pielęgnacji, aby zachować jej piękno przez długi czas.
